A projekt által érintett terület
A 70-es években fogalmazódott meg a Hajdúhátsági Többcélú Vízgazdálkodási Rendszer koncepciója. Ennek lényege az volt, hogy a Keleti főcsatornából - a Balmazújváros mellett létesítendő szivattyútelep segítségével - Tisza vízzel látták volna el a Hajdúhátságot: Hajdúböszörmény, Debrecen és Ebes térségét. Kivitelezési munkák Balmazújváros és Ebes települések közigazgatási területein történnek, de a fejlesztés eredménye Debrecen közigazgatási területét is érinti.
Jelenlegi helyzet áttekintése
A nagy területet felfogó, számos tározót is előirányzó terv megvalósítása a 70-es évek közepén kezdődött: Balmazújvárosnál megépült a HTVR tápcsatorna és a HTVR szivattyútelep, valamint elkészült egyebek mellett a H-I gerincvezeték, a Látóképi tározóként ismert L-I tározó, a H-III vezeték és a Pece-éri vízleadó útvonal.
A tervezett fejlesztés elsősorban öntözési célt szolgált volna, másrészt lényeges cél volt a nyers iparivíz-ellátás biztosítása Debrecen részére.
A 80-as évek közepén azonban a kivitelezés leállt.
Tekintve, hogy a koncepció alapjául szolgáló adottságok a térség vízgazdálkodása szempontjából továbbra is nagy lehetőségeket rejtenek, ezért a rendszer továbbépítésének gondolata az elmúlt évtizedben - korszerűsített formában - ismét napirendre került, immár CIVAQUA program néven. Ennek keretében készült el a H-III-2 gravitációs vezeték vízjogi engedélyes tervdokumentációja.
A rendszer biztonságos működéséhez szükséges még a HTVR szivattyútelep felújítása. A HTVR szivattyútelep üzemi épülete a végleges formában készült el a 70-es években, 6 db szivattyú elhelyezési lehetőségével. A jelenleg meglévő gépek egyike sem használható fel azonban az új szivattyúzási feladatokhoz. Az új hidraulikai igények és feltételek rendre kívül esnek a gépek üzemi tartományain. A szivattyúházon belüli átalakítás kiterjed a gépészeti, valamint az elektromos berendezésekre.
Tervezett fejlesztések
A cél a térség vízgazdálkodási rendszerének a fejlesztése a H-III-2 mellékvezeték megépítésével, valamint a HTVR szivattyútelep fejlesztésével. A fejlesztés a későbbiekben lehetőséget biztosít a távlatokban megépítendő Ágod-völgyi tározó vízellátására.
A tervezett H-III-2 mellékvezeték a H-III gerincvezeték 2+950 szelvényénél lévő aknától indul 0+000 szelvénnyel keleti irányba. Hossza 6 200 méter. A cső átmérője a teljes hosszban 1 000 milliméter. A gerincvezeték 6+100 fm szelvényénél vízleadó műtárgy épül a 170 hektáros tervezett Ágod-völgyi tározóhoz. Az öntöző vízkivételi műtárgyakat a mellékvezetéken 500 méterenként tervezték beépíteni, összesen 11 darabot.
A rendszer biztonságos működéséhez szükséges még a HTVR szivattyútelep felújítása. A HTVR szivattyútelep üzemi épülete a végleges formában készült el a 70-es években, 6 db szivattyú elhelyezési lehetőségével. A jelenlegi beruházás kiterjed a szivattyúk részleges felújítására és pótlására, valamint az elektromos berendezések korszerűsítésére.
Kivitelezési munkák Balmazújváros és Ebes települések közigazgatási területein történnek, de a fejlesztés eredménye, például az öntözési lehetőség bővülése Debrecen közigazgatási területét is érinti.